Coşkun Teziç

Coşkun Teziç


18 yıl sonra gelen final

10 Mart 2018 - 10:42

BSL ilk yarı ortalamalarının neredeyse 20 sayı altında bir istatistik ile BSL ikinci yarısına çok
önemli iki deplasman galibiyeti ile giren Tofaş, Darüşşafaka Doğuş ve Beşiktaş Sompo Japan deplasman maçlarının önemini dikkate alarak, stratejisini savunma ağırlıklı oluşturduğunun mesajını bu iki maçta çok net verdi.

BSL de elde ettiği mükemmel ikinci yarı başlangıcı, PTT Türkiye Kupası için önemli bir motivasyon olacağı tartışılmazdı. Merak edilen konu; Yeni ve savunmaya yönelik düzenin PTT Türkiye Kupası'nda Tofaş’a nasıl bir sonuçla geri döneceği idi…

İlk gün çeyrek final karşılaşmasında Sakarya BŞB karsısında oldukça tutuk bir oyun ortaya koyan Tofaş, devreye oldukça etkili giren Samuel Mejia’nın 37,5 dakikada ürettiği 29 sayı, 9 ribaund ve 5 asist performansıyla son ana kadar çekişmeye sahne olan maçı 80-78'lik skorla kazanmasını bildi ve yarı final hakkını elde etti.

Bu maçta en önemli konu; Tofaş’ın geride olduğu anlarda, rakibi yakalamak çabasında olduğu süreçte sahada yer alan Yiğit, Muhsin ve Berkan’ın ortaya koyduğu mücadele oldu.

PROJE OYUNCULAR KUPADAN ÖNEMLİ

İkinci gün, yarı finalde Beşiktaş Sompo Japan karşısında, Sakarya BSB maçındaki Tofaş’tan oldukça farklı bir Tofaş sahada yer aldı. Topu paylaşma, 40 dakika boyunca
kararlılık ve ortaya konan basketbol kalitesi oldukça önemliydi: 86-79. Daha önce üç kez final oynadığı ve üçünde de şampiyon olduğu Türkiye Kupası'nda dördüncü finali Anadolu Efes ile oynayacak olması Bursa seyircisinin İstanbul’ a gelmesine de aracı oldu.

Anadolu Efes’ in Fenerbahçe karşısında ortaya koyduğu sert savunma ile Tofaş’ı Beşiktaş Sompo Japan karşısındaki mükemmel takım oyunu ve uyumu finalin kalitesi adına önemli ve tarafların beklentilerini motive eden unsurlardı.

Maça Anadolu Efes’in oldukça sert ve 40 dakikaya da yaydığı savunma ile başlaması, Tofaş’ın bu savunmaya hücum edememesi final hakkındaki beklentilerin değişmesine
sebep oldu. Tofaş adına Tony Crocker dışında (11 sayı) çift haneli skor üreten oyuncu
olmaması, %6'lık üç sayı (1/18) istatistiği ile, rakibe verilen 12 hücum ribaundu ve buradan yenilen 21 sayı Tofaş’ın 61-87 ile yenilmesine etki eden unsurlardı.

Bardağın dolu tarafı Tofaş adına elbette çok fazla. Özellikle Yiğit, Muhsin ve Berkan’a verilen şanslar, bu gençlerin sahadaki performansları, bu 'proje oyuncular'ın yakın
gelecekte bizlere yaşatacakları gururlar bence çoğu kupadan daha önemli…

VE SÖZ TOLGA ÖNGÖREN'DE...

Yazımızı Tofaş’ın başarılı Genel Menajeri Tolga Öngören’ in turnuva hakkındaki görüşleri ile bitirelim: “Daha önce 3 kez kazandığımız Türkiye Kupası finallerinde 4. kez yer alarak gerek kulübümüzü gerekse de Bursa’yı çok iyi temsil ettiğimizi düşünüyorum. Özellikle son gün oynanan Anadolu Efes final maçına seyircimizin yapmış olduğu katkının turnuvaya renk kattığını düşünmekteyim.

Çok da iyi oynamadığımız Sakarya BSB maçını kazanmamız önemliydi. Bu maç ile ilgili olarak Sakarya’nın önde olduğu dönemde onları yakalarken sahada Yiğit, Berkan ve Muhsin’in olması bizim için çok kıymetliydi.

Yarı finalde oynadığımız Beşiktaş Sompo Japan maçı basketbol sertliğinin ve kalitesinin çok üst seviyeye çıktığı bir karşılaşmaydı. Takımımızın bu maçta göstermiş olduğu kararlılık ve oynamış olduğu üst seviye basketbol gerçekten çok güzeldi.

2017-18 sezonunda yarı final maçı ile birlikte Beşiktaş’ı 3. defa mağlup etmiş olduk. Bunun da lige ait önemli bir mesaj olduğunu düşünüyorum. Son gün oynadığımız Anadolu Efes maçı istek olarak yukarıda olduğumuz; ancak Anadolu Efes’in turnuva boyunca uygulamış olduğu sert savunmaya hücum edemememizden dolayı finali kaybettik.

Turnuva genel olarak bizim için çok iyi ve faydalı geçti. Özellikle Berkan Durmaz’ın ortaya çıkması Muhsin ve Yiğit’in gelişimlerini devam ettirmeleri, hem kulüp olarak bizim adımıza hem de Türk basketbolu adına çok sevindiricidir. Bu üç oyuncunun katkısı hem sezonun
geri kalan kısmında hem de play-off'larda bizim için belirleyici olabilir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum