Tolga Yenigün

Tolga Yenigün


Ribaund'un içinden

10 Mayıs 2018 - 09:10

Sevgili basketbolseverler, Türk basketbolu uluslararası arenada gurur duyulacak bir ayı geride bıraktı. Darüşşafaka Doğuş'un EuroCup şampiyonluğuyla başlayan Avrupa kupası sevincimiz, Kadınlar EuroCup'ta Galatasaray'ın mutlu sona ulaşmasıyla devam etti.

EuroLeague Women'da Yakın Doğu Üniversitesi'nin final four'un ev sahibi Sopron'a son saniyede yediği üçlük ile dramatik yenilgisi bizi üzse de; geçen yılın EuroCup şampiyonu Yakın Doğu Üniversitesi, EuroLeague'deki ilk yılında final four'a kalan performansı büyük bir alkışı hak etti.

Son EuroLeague Şampiyonu Fenerbahçe Doğuş ise yine bildiğimiz gibi. Çeyrek final serisinde Baskonia'yı 3-1'le geçen Obradovic'in öğrencileri, üst üste 4. kez final four'a kalarak Türk basketbolu adına 'bambaşka bir kültürü' yaratıyor...

***

EuroCup şampiyonlarımızın posterlerini verdiğimiz mayıs sayımızda kapak konumuzu ise Belgrad'da da mutlu sona ulaşmasını beklediğimiz Fenerbahçe Doğuş Koçu Zeljko Obradovic ile eski öğrencisi Zalgiris Koçu Jasikevicius'un karşı karşıya gelmesine ayırdık.

Evinde 10. kupasını arayan Obradovic ile ilk antrenörlük deneyiminde Final Four'u gözyaşlarıyla karşılayan Jasikevicius sezonun en güzel hikayesini yazacak.

***

Bu ay okurlarımızın karşısına yepyeni bir konseptle çıktık: Head&Shoulders ile Kare As. 4 önemli kulübümüz Fenerbahçe Doğuş, TOFAŞ, Anadolu Efes ve Banvit'in genel menajerleri
Maurizio Gherardini, Tolga Öngören, Alper Yılmaz ve Turgay Çataloluk'un Ribaund için bir araya geldiği sohbette, Türk basketbolu masaya yatırıldı. Sonraki sayılarımızda da olmasını planladığımız bu formatta 4 oyuncu, koç ya da hakem gibi; basketbolun önemli figürlerini bir masada toplayarak sohbetlerimizin devam edeceğini belirtelim.

***

Bu arada Aydın Örs, Çetin Yılmaz, Ahmet Kurt, Ergin Ataman, Doğan Hakyemez, Coşkun Teziç, Battal Durusel, Costas Rigas, Zeynepgül Ene gibi birbirinden değerli yazarlarımız arasına Petar Naumoski'nin katıldığını da müjdelemek istiyorum. Beni bu oyuna bağlayan en önemli unsur Naumoski'nin Efes'iydi. Türk basketbolunda Aydın Örs'ün önderliğinde en büyük devrimi gerçekleştiren o dönemin Efes'inin parkedeki başrol oyuncusunun da Ribaund Ailesi'ne katılmasının bizler adına anlamı çok büyük.

***

Bunun yanında 'Türk basketbolunun yıldız adaylarına ayırdığımız köşemizde TOFAŞ'lı Berkan Durmaz'a yer verirken, Eskişehir Basket'in keskin şutörü Buğrahan Tuncer ile 'Üçlük' formatına bu sayımızla start verdik.

***

'Basketbolun geleceğini inşa ediyoruz' mottosuyla yola çıktığımız dergimiz Ribaund'u keyifle okumanız dileklerimle... Basketbol dolu günlere...

YORUMLAR

  • 0 Yorum