Doğan Hakyemez

Doğan Hakyemez


Mali disiplin ve Fenerbahçe

10 Mayıs 2018 - 09:23

Aylardır bu konuyu yazıyorum. Türkiye Basketbol Federasyonu'nun, Mali Disiplini mutlaka getirmesi gerekir diyordum. Birçok kulübümüz zor durumda... Alacaklarını alamayan, antrenmana çıkmayan oyuncular. Transfer yasağı yaşamanın dışında birçok kulübümüz kapılarına kilit vurmak üzere. Ve sonunda olan oldu, Trabzonspor’un yabancıları Eskişehir Basket maçına çıkmadılar ve bordo mavili yönetim de onları sezon sonuna kadar kadro dışı bıraktı. Son haftalarda çok iyi galibiyetler alan Trabzonspor, ligde play-off a girme şansı varken küme düşme durumuna geldi.
 
MALİ DİSİPLİN OLMADAN...

Kulüplerimiz büyük mali problemlerin içinde çabalarken Fenerbahçe, başkan Aziz Yıldırım sistemiyle zirveye çıktı.
 
Gelin bu süreci inceleyelim...
 
Erkek ve kadın takımlarının şampiyonlukları başkan Metin Aşık ve ekibinin büyük çabalarıyla gerçekleşmişti. Bu dönemde ben ve Çetin Yılmaz takımın başındaydık.
Duayen başkan Ali Şen bu dönemde inanılmaz derecede maddi ve manevi destek verdi. Metin Başkan da bu desteği hiç komplekse kapılmadan kabul etti.
Aziz Yıldırım o dönemde futbol şube sorumlusuydu. Ve basketbolda iddaa ve Televizyon geliri yoktu. Sponsorluk ise şahsi gayretlerle alınıyor ve yetersiz seviyede oluyordu.
Daha sonra Ali Şen başkan oldu. Onun döneminde Fenerbahçe, basketbolu 1907 Fenerbahçe Derneği'ne teslim edildi. Ali Şen basketbolu çok seviyordu ve sağlam bir yapıya kovuşması için şubeyi 1907 Fenerbahçe Derneği'ne basketbolu teslim ederek en doğru işi yapmıştı.

Ardından Aziz Yıldırım başkan oldu. Aziz Başkan her branşa olduğu gibi basketbola da sağlam sponsorluklar budu. Ve branşları mali açıdan futbola bağımlılıktan kurtardı.
Aydın Örs ve Tanjeviç’le elde edilen şampiyonluklar sırasında sponsor Ülker’di. Ülker maddi katkı yanında modern bir spor salonu yaparak Fenerbahçe’nin Euroleauge şampiyonluk yolunu açtı.
 
OBRADOVIC VE EUROLEAGUE ŞAMPİYONLUĞU

Dünyaca ünlü koç Zeljko Obradovic’i takımın başına getiren Aziz Yıldırım, Fenerbahçe’nin Euroleauge şampiyonluğu elde etmesini sağladı. Bu başarının devamını sağlamak için son olarak Doğuş Grubu ile yaptığı sponsorluk anlaşması diğer kulüplere örnek teşkil edecek.
Mali disiplinin olmadığı ortamda Fenerbahçe kendi göbeğini kendisi kesti. Ama bu tek örnek sistemdeki diğer takımları kurtarmaz, bu konuda tek gereken kural MALİ DİSİPLİN.

YORUMLAR

  • 0 Yorum