Tolga Öngören | Vizyon

Tofaş Genel Menajeri Tolga Öngören, "Basketbol kenti Bursa' vizyonumuzun altını Gençler Basketbol Şampiyonlar Ligi gibi bir gençlik turnuvasıyla güçlendirmek istedik. Ülkemizde milli takım düzeyinde çok turnuva oynanıyor; ancak kulüpler düzeyinde, 10 takımın katıldığı böyle bir mini Avrupa şampiyonası gibi bir organizasyonun oynandığını ben hatırlamıyorum… A takım seviyesinde çok güzel bir turnuvayı geride bıraktık" diyor.

Tolga Öngören | Vizyon
03 Mayıs 2023 - 16:32
RÖPORTAJ: HÜSEYİN DEMİR
 
Basketbol Şampiyonlar Ligi (BCL) kulüpleri ve altyapıya önem veren kulüpler olarak, bundan 1-2 sene önce yaptığımız BCL toplantılarında Şampiyonlar Ligi’nin de böyle bir gençler turnuvası yapması ihtiyacını dile getirmiştik. BCL Yönetimi bu isteğimize olumlu dönüş yaptı ve bir süredir turnuvanın organizasyonu konusunda hazırlık yapılıyordu. BCL CEO'su Patrick Comninos tarafından Şampiyonlar Ligi’ndeki tüm kulüplere turnuvayla ilgili ‘Katılır mısınız ve düzenlemek ister misiniz?’ şeklinde bir bildirim geldi. Biz kulüp olarak ‘Hem oynamak isteriz hem de düzenlemek isteriz’ diye ifade ettik.
 
Gençler Basketbol Şampiyonlar Ligi'nin ilk kez Bursa’da olması çok önemliydi. ‘Basketbol kenti Bursa’ vizyonumuzun altını da böyle bir gençlik turnuvasıyla güçlendirmek istedik. Ülkemizde milli takım düzeyinde çok turnuva oynanıyor; ancak kulüpler düzeyinde, 10 takımın katıldığı böyle bir mini Avrupa şampiyonası gibi bir organizasyonun oynandığını ben hatırlamıyorum… Çok güzel bir turnuvayı geride bıraktık. Bence A takım seviyesinde bir organizasyon oldu. Turnuvanın gerçekleşmesi konusunda hem Türkiye Basketbol Federasyonu hem Basketbol Şampiyonlar Ligi hem Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü hem de Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin çok desteği oldu.
 
Uluslararası Basketbol Federasyonu (FIBA) Genel Sekreteri Andreas Zagklis, FIBA Avrupa İcra Direktörü Kamil Novak, BCL CEO'su Patrick Comninos, BCL Lig Direktörü Dejan Lekic gibi çok önemli FIBA ve BCL yetkililerinin de şehrimizde olması, organizasyona ilgi göstermesi turnuvaya ayrıca bir değer kattı. Umarım önümüzdeki yıllarda daha iyi organizasyonlara imza atarız.
 
Turnuvanın ardından BCL ekibiyle bir geri bildirim toplantısı yaptık. Turnuva ilerleyen yıllarda kesinlikle devam edecek… Basketbolseverler Bursa’da bu organizasyonu gördükten sonra şimdi birçok kulüp turnuvada olmak için istekli olacak. Tek şehirde 10 takım 5’erli 2 grup bence biraz ağır. Dolayısıyla önümüzdeki yıllarda farklı şehirlerde önce bir eleme turu daha sonra final 8 ya da final 4 tarzı bir organizasyon olacaktır diye düşünüyorum.
 
Sürdürülebilir altyapı modelleri için öncelikle bir plan yapmanız lazım. İyi bir tesisinizin olması gerekiyor. Bence oyuncu seçimleri kadar yetiştirici de çok önemli… Tecrübeli üst seviye bir antrenör, belki A takım başantrenörü olabilecek seviyedeki antrenör profili ve son olarak da genç, basketbol aşığı, enerjisi yüksek... Araştıran, çalışan, koşturan antrenör adayları… Antrenör ekibinde böyle bir harman yapmak gerekiyor. Yetiştirici ekibinin ne yaptığını bilmesi, kalitesi çok önemli. Buradaki en önemli konu ‘neyi, ne zaman, nasıl?’ öğreteceği konusunda antrenör ekibinin bir bütünlük içerisinde olması. Sanki A takımın minik bir parçası gibi değil de bir sistemin altyapıya aktarılması lazım…
 


Bu sistemin içeriğinde oyuncuların, A takıma ihtiyacı olacak... Onların kullanmaları gereken temel basketbol hareketlerinin ve bazı alışkanlıklarının kazandırılmasına önem verilmeli… Altyapı, finansal anlamda yatırımınızın karşılığını hiç alamadığınız bir yerdir. Burada günlük düşünmeden, sonuca fazla takılmadan devam etmeniz gerekir. İlla şampiyon olmanız gerekmiyor. Altyapının ölçüsü bence A takıma çıkarttığı oyuncu sayısıdır.
 
Bence Basketbol Gençler Ligi (BGL) iyi bir organizasyon... Kuruluş amacına hizmet ediyor, kendi yaş grubundaki oyuncular; seyahatiyle, hazırlığıyla, seyircisiyle deplasmanlı lig havası yaşıyorlar. Daha da iyi olabilir tabii ki; ama bence asıl soru BGL bize yetecek mi? Bence yetmez... 19 Yaşında BGL’yi bitirmiş bir oyuncunun direkt BSL’de oynama şansı olur mu? Olabilir ama olmama şansı daha fazla. Çok özel oyuncular belki bu şansa sahip olabilir; fakat 19-22 yaş arası bir geçiş takımına da ihtiyaç kesinlikle var. Bu misli.com TBL olabilir, TB2L olabilir.
 
Benim şahsi kanaatim Misli.com TBL’de yabancı oyuncuların da olduğu, biraz daha fiziksel kontağın fazla olduğu lig daha doğru olacaktır. Türk basketbolunun yetiştirme ligi neresi diye sorulduğu zaman benim düşüncem Türkiye Basketbol Ligi'dir. Bunu konuşurken TBL’nin içeriğini de konuşmamız lazım. Bu anlamda misli.com TBL’nin oyuncu kadro yapılarına kadar da gözden geçirilmesi gereken bölüm olduğunu düşünüyorum.
 
BGL takımımıza bu sezon çok yatırım yaptık. Sezon başındaki hazırlık döneminde takımımızı Rusya’ya Lokomotiv Kuban’ın düzenlediği Loko Cup 2022’ye gönderdik. Sezon bitiminde Gençler Basketbol Şampiyonlar Ligi turnuvasını oynadılar. Bu tür organizasyonlara katılarak yabancı takımlarla mücadeleye girdiğiniz zaman takımınızı farklı bir şekilde gözlemleme şansı yakalıyorsunuz. Bir oyuncuyu başka perspektifte görebiliyorsunuz. Mesela 2005 doğumlu oyuncularımızdan Evren Demirci; çok atlet, çok mücadeleci, ribaund hassasiyeti olan bir isim... Şut konusunda biraz tereddütlerimiz vardı. Ancak Youth BCL turnuvasında Evren arka arkaya 3-4 tane orta mesafe şutları sokabildiğini gösterdi. Can Çevikel gibi, Arda Konuk gibi, Cem Küçüközkan gibi oyuncularımız farklı özelliklerini gösterdiler. Bu bizi hem sevindirdi hem heyecanlandırdı.
 
Biz kulüp olarak oyuncularımızın yurt dışındaki kendi yaş gruplarındaki oyuncularla sürekli kontakta olmasını, onlarla mücadele etmesini, onları tanımasını, kültürler arasında paylaşım yapmalarını ve kendisindeki yeteneklerin ve imkanların hiç de onlardan az olmadığını tecrübe etmesini, yaşayarak görmesini istiyoruz.
 
Bu tür organizasyonlarda yer almaya devam etmek lazım. Youth BCL turnuvası sonrasında baktığımızda biz oyuncularımızın ilerlediğini düşünüyoruz. Özgür Cengiz zaten özelinde yetenekli bir oyuncu. Bence yetenekleri çok üst seviyede; ama geri adım atmayan karakteri de onun farklı bir oyuncu olabileceğine ait bizleri çok heyecanlandırıyor. Özgür iyi bir turnuva geçirdi, daha iyi olacaktır, şu an A takımımızın da içerisinde. Biz yakın ve orta vadeli süreçte Özgür Cengiz’e daha fazla rol vermek istiyoruz, diğer oyuncularımıza olduğu gibi... Bu basketbolcularımızı altyapılarda oynatmak önemli; ama A takıma monte edip orada sorumluluk ve rol vermek bambaşka bir şey...

YORUMLAR

  • 0 Yorum