Tecrübe | Tuğçe Canıtez

"Kariyerim boyunca birçok deneyimli oyuncuyla, WNBA yıldızlarıyla çalıştım... Basketbol bilgisi iyi olan akıllı oyuncularla bir arada oynamak tabii ki çok keyifliydi; ama hiç bir şey ay yıldızlı formamız altında oynanan ve milli marşımızın okunduğu maçlar kadar eşsiz ve güzel olamaz."

Tecrübe | Tuğçe Canıtez
02 Şubat 2023 - 13:41 - Güncelleme: 02 Şubat 2023 - 14:00

RÖPORTAJ: HÜSEYİN DEMİR
 
Basketbol macerama 11 yaşında ilkokulda beden eğitimi öğretmenim tarafından okul takımına seçilmemle başladım. O zamanlar altyapıya en çok yatırım yapan takımlarından birisi de Ceyhan'dı. Ceyhan’a transfer oldum ve 4 sene orada oynadıktan sonra ABD’ye gitmeye karar verdim. 
 
Her zaman üniversiteyi bitirip eğitimimi tamamlama hayalim vardı. ABD'de hem eğitimimi tamamlayıp hem basketbol oynadığım 4 sene sonunda Türkiye’de profesyonel kariyerime başladım.
 
Birbirinden değerli antrenörlerle çalışma imkânım oldu. Valerie Garnier’ın yeri bende çok ayrı... Bu spora olan bakış açısı bana çok şey kattı diyebilirim. Kariyerim boyunca birçok deneyimli oyuncuyla, WNBA yıldızlarıyla çalıştım... Basketbol bilgisi iyi olan akıllı oyuncularla bir arada oynamak tabii ki çok keyifliydi; ama hiç bir şey ay yıldızlı formamız altında oynanan ve milli marşımızın okunduğu maçlar kadar eşsiz ve güzel olamaz.
 
A Milli Takım'da genç arkadaşlarımızın olduğu bir kadromuz var. İyi planlanmış bir kadro yapısına sahibiz diyebilirim. Uyum olarak herhangi bir sorun yaşamadık, hazırlık dönemlerinde neyi konuştuysak, bunu sahaya yansıttık ve bu kısa vadede çok iyi bir sonuç aslında...
 
Uzun vadeli planlamalarda da önümüzü görmemiz adına bizim için iyi adımlar diyebilirim. Kamp dönemini Mersin’de geçirdik, Mersin'de verimli ve etkili bir kamp dönemi oldu. Takım olarak çeşitli konularda eksiklerimiz vardı, bu açıkları kapattık ve güzel maçlar oynadık. Kasım ayında Slovenya ve Arnavutluk ile oynadığımız milli maçlarda adeta Mersin seyircisi ile bütünleştik. 
 
Hem çok keyifli hem de çok verimli bir kamp dönemi geride kaldı. Buradan sesleniyorum: ‘’Milli maçlarda bizi desteklemeye gelen taraftarlarımıza tekrar çok teşekkür ediyorum.’’
 
Jenerasyon değişimi için o eşiği artık geçtiğimizi düşünüyorum. Çünkü takım olarak son maçlarda sahada iyi performans sergiledik. Geçiş dönemlerinde bu tarz durumlar olur, her ülke bunu yaşar biz de yaşadık. Jenerasyon değişimleri hep sancılı olur; ama şu an tam olarak bunu gerçekleştirdik diyemiyorum; sona çok yakınız ve geçiş dönemimiz tamamlandığında çok iyi bir takım izleyeceğinizin garantisini verebilirim. Çok yetenekli sporcularımız var ve alttan da yetenekli arkadaşlarımız gelmeye devam ediyor, bundan sonra çok daha güzel bir dönem bizi bekliyor.
 
Ekrem Memnun, kadın basketbolu için çok değerli ve önemli bir isim... Kampta ve maçlarda bunu çok iyi bir şekilde tecrübe ettik. Hocamızdan hem benim hem de takım arkadaşlarımın öğreneceği çok şey var. Bize deneyim ve tecrübelerini aktaracağı daha çok maç olacak. Biz de onun bu aktardıklarını ve bize öğrettiklerini sahaya yansıtmak için canla başla çalışacağız…
 


Basketbol kariyerimizde profesyonel bir hayat yaşıyoruz. Fenerbahçe’de güzel anılarım oldu; ama şu an Galatasaray forması giyiyorum ve odağım tamamen Galatasaray’ın başarısı üstüne şekilleniyor.
 
Önümüzde zor bir lig maratonu var. Avrupa Kupası’nda zor rakiplerimiz var… Galatasaray olarak iki kulvarda da mutlu sonuca ulaşmak adına çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz.

TUĞÇE CANITEZ
Doğum tarihi : 1990
Doğum yeri : İzmir
Boyu : 1.90 metre
Pozisyon : Forvet

KARİYERi
2011-13  Westmont Koleji
2013-22 Fenerbahçe
2022      Hatay Büyükşehir Belediye
2022-     Galatasaray


YORUMLAR

  • 0 Yorum