Ataman: Belçika maçını kazanmamız gerekiyor

Ataman: Belçika maçını kazanmamız gerekiyor
08 Kasım 2022 - 18:30 - Güncelleme: 15 Kasım 2022 - 16:31
FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri ikinci tur I Grubu'nda Belçika ve Sırbistan ile karşılaşacak A Erkek Milli Takımımız, müsabakalar öncesinde basın mensuplarıyla bir araya geldi.

A Erkek Milli Takım başantrenörü Ergin Ataman, Belçika ve Sırbistan maçlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Dünya Kupası Elemeleri’nin bu bölümünde 2 maç yapacağız. Cumartesi gününden itibaren hazırlıklara devam ediyoruz. Tek tek değerlendiriyoruz maçları. Cuma akşamı burada Belçika’yla oynayacağız. Bizim için kritik bir mücadele. Elemelerdeki durumumuz kritik. Belçika maçını mutlaka kazanmamız gerekiyor. Belçika çok tecrübeli bir takım. Daha önce Avrupa Şampiyonası’nda Gürcistan’da oynamıştık ve kazanmıştık. Ancak o günkü kadroyla bugünkü kadro bizim açımızdan farklı. Belçika ise aynı kadroyla geliyor. Çok tecrübeli bir kadroları var. Önemli isimlere sahipler. Zor bir maç bizi bekliyor. 16 kişilik bir kadro açıkladık, yeni isimler de var. Cuma sabahı 12 kişiye karar vereceğiz. Sinan Erdem’de seyirci desteğiyle baskılı, sert bir savunmayla Belçika maçını kazanmak istiyoruz. Pazartesi günü de Sırbistan ile Belgrad’da karşılaşacağız. Belçika maçının ardından bu maçın hazırlıklarına hemen başlayacağız” dedi.

Taraftarlara çağrıda bulunan deneyimli başantrenör, “Belçika her ne kadar Fransa gibi güçlü bir takım olarak görünmese de, bizim saha avantajımızı kullanmamız gerekiyor. Oyuncular yoğun bir periyottan geçiyor. FIBA ile EuroLeague bunun düzenlemesini yapamadı. Bugün hafif bir antrenmanın ardından 4 oyuncumuzu Fenerbahçe kampına göndereceğiz. Ben de bugün ve yarın buradayım ama sonrasında Madrid’e gidip takımın başına gideceğim. Sonrasında Fenerbahçe’de oynayan arkadaşlarımızla tekrar bir araya geleceğiz. Maçlar zorlu ama mutlaka bu maçı kazanacağız” diye konuştu.

FIBA ile EuroLeague arasındaki çekişmenin devam etmesi ve milli takımların oyuncularının tamamından faydalanamamasıyla ilgili konuşan Ataman, “Bende fazla bir sıkıntı yok. Sadece perşembe günü yapılan antrenmanda bulunamayacağım. Ama oyuncular açısından sıkıntı var. Fenerbahçe’nin 4 oyuncusu perşembe akşamı çok zorlu bir EuroLeague maçı oynayıp, ardından cuma günü maça çıkacak. Barcelona, Sertaç Şanlı’yı göndermiyor. Burada da bir çelişki var. Belçika’da oynayan oyuncuya takımı izin veriyor. Ama biz Sertaç’ı kullanamayacağız. Bu tip çelişkiler var. Bunların son bulması gerekiyor, bunu herkes konuşuyor. Bir çözüm bulunacağı söyleniyordu, bulunan tek çözüm, EuroLeague’de cuma gününe maç koymadılar. Bu bir çözüm değil ki. Biz Türkiye Ligi’nde oynayan oyuncularımızın tamamını kullanıyoruz. Kulüplerimize teşekkür etmek istiyorum. Başta, 4 oyuncusu olan Fenerbahçe’ye teşekkür ediyoruz, kendilerinin 4 oyuncusunu da kullanıyoruz. Buna bir çözüm bulunması gerektiği aşikar. Sonunda bazı oyuncularda ciddi sakatlıklar oluşabilir” diyerek sözlerini noktaladı.

A Erkek Milli Takım kaptanı Melih Mahmutoğlu ise “Herkesin bildiği üzere 4’te 4 yapmamız gereken penceredeyiz. Bizim için çok önemli olacak. Belçika ile oynayacağız. Adım adım bakmak istiyoruz. Ama çok da sağlıklı bir ortamda oynayamayacağız. Hazırlanma fırsatımız çok yok, kendi takımlarımıza da gidip geri geleceğiz. Cuma günü elimizden gelenin en iyisini yapıp Türkiye’ye yakışan basketbolu oynayacağız. 4’te 4 yapacak gücümüz var ve bunu başaracağımıza inanıyorum. Tüm halkımızı maça davet ediyorum. Dünya Kupası’na katılacak gücümüz var. Bu 2 maçı sağlıklı şekilde umarım galibiyetle kapatırız” ifadelerini kullanarak sözlerini tamamladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum