Tofaş'ta hareketli günler

Türkiye Sigorta Basketbol Süper Ligi ve Basketbol Şampiyonlar Ligi takımlarından Tofaş'ta hareketli anlar yaşanıyor.

Tofaş'ta hareketli günler
14 Ekim 2022 - 13:45
Son olarak Ayos Konyaspor ve SIG Strasbourg maçlarından mağlup ayrılan Tofaş'ta, birbirnden farklı durumlar ortaya çıktı.

Bursa ekibinin Senegalli pivotu Boubacar Toure ile ilgili Fransa'da yaşanan bir olay sonrasında para cezası aldığı ortaya çıktı. Dün kulüpten yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Tofaş Basketbol A Takım oyuncularımızdan Boubacar Toure hakkında kamuoyunda çıkan haberlerle ilgili bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

Oyuncumuz Boubacar Toure’nin Fransa Basketbol Ligi (LNB) takımlarından Roanne’de oynadığı dönemde, Ocak 2021’de LNB Ligi’nde oynadıkları Metropolitans 92 karşılaşmasında yaşanan bir olayla ilgili Fransa Yerel Mahkemesi'nde görülen davada karar açıklanmış, Mahkeme; oyuncumuzla ilgili 39 bin 804 Euro para cezası ve 10 ay takip cezası kararı vermiştir. Oyuncumuz hakkında alınan bir hapis cezası kararı bulunmamaktadır. Ayrıca oyuncumuz Boubacar Toure, hakkında verilen bu kararla ilgili temyiz hakkını kullanacağını bildirmiştir."

Mavi-yeşilli ekipte bugün bir diğer hareketlilik, kadrodaki değişikliklerle ilgili oldu.

Tofaş'ın bu sezon Maccabi Playtika Tel-Aviv'den transfer ettiği şutör gard Khyri Thomas, kendi ile ilgili durumlar nedeniyle basketbola ara verdi ve takımdan ayrıldı. Bursa ekibinin konu ile ilgili açıklaması şu şekilde:

"2022-2023 Kadro yapılanma çalışmaları kapsamında sezon öncesinde Euroleague temsilcisi Maccabi Tel Aviv’den kadromuza dahil ettiğimiz Khyri Thomas, özel nedenlerden dolayı basketbola ara vermek istediğini kulübümüze bildirmiştir. Tofaş Basketbol A Takımımızın yeni sezon hazırlık programında yer alan Khyri Thomas, ilk olarak ailesinde yaşanan bir sağlık sorunu nedeniyle 1 Eylül 2022 tarihinde izin isteyerek ülkesine gitmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nden 1 Ekim 2022 tarihinde dönerek yeniden takımımıza katılan Khyri Thomas, Basketbol Şampiyonlar Ligi’ndeki UCAM Murcia ve Türkiye Sigorta Basketbol Ligi’ndeki AYOS Konyaspor maçlarımızda formamızı giymiştir.

AYOS Konyaspor maçımızın ardından, özel nedenlerden dolayı basketbola ara vermek istediği yönündeki kararını kulübümüze ileten Khyri Thomas, bu nedenden dolayı takımızın SIG Strasbourg maçı kadrosunda yer almamıştır. Kendisinin bu kararına saygı duyduğumuzu belirtirken, basketbola dönmeye karar vermesi halinde haklarının kulübümüzde olduğunu kamuoyunun bilgisine sunarız."

THOMPSON GELDİBugün Tofaş, Khyri Thomas'ın ayrılığı sonrasında yeni bir transfer duyurdu. Ancak giden oyuncu ile gelen oyuncunun pozisyonları farklı...

Şutör gard Thomas ile yollarını ayıran Tofaş, 2016-2017 sezonunda Galatasaray forması giyen EuroLeague deneyimli, 34 yaşındaki pivot Deon Thompson'ı kadrosuna kattığını açıkladı. Thompson, son olarak İspanya Ligi takımlarından Casademont Zaragoza için mücadele etmişti. 

Bu transferden sonra Tofaş'ın pivot rotasyonu Boubacar Toure-Ege Demir-İlkan Karaman-Deon Thompson olarak şekillendi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum