İlk kez ev sahipliği yapacak!

Sırbistan'ın başkenti Belgrad, THY Avrupa Ligi'nde 18-20 Mayıs'ta düzenlenecek Dörtlü Final heyecanına ilk kez ev sahipliği yapacak

İlk kez ev sahipliği yapacak!
17 Mayıs 2018 - 11:59

Sırbistan'ın başkenti Belgrad, THY Avrupa Ligi'nde 18-20 Mayıs'ta düzenlenecek Dörtlü Final heyecanına ilk kez ev sahipliği yapacak
Avrupa basketbolunun kulüpler bazındaki  en önemli organizasyonu THY Avrupa Ligi'nde Dörtlü Final heyecanı tarihte ilk kez  Sırbistan'da yaşanacak.

 Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da Stark Arena'da yarın başlayacak ve 20  Mayıs'ta oynanacak final maçıyla sona erecek Dörtlü Final, ülke tarihinde bir ilk  olacak.

Dörtlü Final organizasyonu ilk kez 1988 yılında yapıldı. Bu yıl 31.  kez düzenlenecek Dörtlü Final, daha önce 11 ülkede 17 farklı şehirde organize  edildi.

Basketbolun çok sevildiği Sırbistan ise bu büyük organizasyona ev  sahipliği yapmanın gururunu ilk kez yaşayacak.

Stark Arena
Dörtlü Final maçlarının oynanacağı Stark Arena, 2004 yılında hizmete  girdi.

Spor ve kültür organizasyonları için planlanan 48 bin metrekarelik  Stark Arena'nın yapımı yaklaşık 70 milyon avro'ya mal oldu. Eski adlarıyla  Belgrad Arena ve Kombank Arena olarak da bilinen salon, 2005 yılında  Yunanistan'ın şampiyonluğa ulaştığı Avrupa Basketbol Şampiyonası'nda çeyrek  final, yarı final ve final maçlarına da ev sahipliği yaptı.

Yaklaşık 18 bin kişi kapasitesi bulunan, 70 locaya sahip salonda 2009  yılında oynanan THY Avrupa Ligi maçında seyirci rekoru kırıldı. O dönem Zeljko  Obradovic'in çalıştırdığı Yunan ekibi Panathinaikos ile Partizan arasındaki  mücadeleyi tribün düzenlemesiyle 22 bin 567 kişi takip etti.

Stark Arena, 2005 Avrupa Erkekler Voleybol Şampiyonası, 2016 Avrupa  Sutopu Şampiyonası, 2016 UEFA Futsal Şampiyonası ve 2017 Avrupa Salon Atletizm  Şampiyonası gibi çok sayıda büyük organizasyonlarının da ev sahipliğini üstlendi.

Belgrad'da Osmanlı izleri
Tuna ve Sava nehirlerinin birleştiği yerde olan Belgrad'da Osmanlı  İmparatorluğu'ndan izler gözüküyor.

Yaklaşık 2 milyon nüfusa sahip "Beyaz Şehir" anlamına gelen Belgrad,  Güneydoğu Avrupa'nın en büyük şehirlerinden biri konumunda bulunuyor.

Osmanlı himayesinde 300 yılı aşkın kalan Belgrad, 1521'de Kanuni  Sultan Süleyman tarafından fethedildi. Özellikle Belgrad Kalesi'nin en önemli  kısmı Türkçe'den türeyen Kalemegdan ve etrafında Osmanlı'nın izlerini görmek  mümkün.

Belgrad'da en önemli mimarilerden birisi de Bayraklı Camisi. Osmanlı  döneminde inşa edilen ve Belgrad'ın en eski semti olan Dorcol (Dörtyol) semtinde  bulunan cami, şehirde ibadete açık olan tek cami olarak da dikkati çekiyor. Belgrad Kalesi'nin içerisinde Osmanlı sadrazamı Silahdar Damat Ali  Paşa'ya ait bir türbe de bulunuyor.

Nikola Tesla Müzesi
Şehrin en fazla ziyaretçi kabul ettiği yerlerden birisi de Nikola  Tesla Müzesi. Sırp kökenli mucit, fizikçi Tesla'nın elektrik üzerine yaptığı sayısız  deneyleri, buluşları, eşyaları bu müzede ziyaretçilere sergileniyor. Günün belli  saatleri ziyaret edilen müzeye özellikle turistler büyük ilgi gösteriyor.

Türk taraftarların ilgisi fazla
Sırbistan'a Fenerbahçe Doğuş'u desteklemek için çok fazla taraftar  geldi. Türkiye ile Sırbistan arasındaki anlaşma gereği vize uygulamasının  olmaması nedeniyle de Türk basketbolseverler, Dörtlü Final'e oldukça ilgi  gösterdi. Stark Arena'da tribünlerin büyük bölümünde Türk taraftarların olacağı  öğrenildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Günün Başlıkları