Ay Yıldızlılar Bolu'da kamp yapıyor

FIBA 2023 Kadınlar Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde mücadele eden A Kadın Milli Takımımız, Bolu’da kampa girerek çalışmalara başladı.Ay-yıldızlılarımız, başantrenör Ceyhun Yıldızoğlu yönetiminde 20 Haziran Pazartesi gününe kadar hazırlık çalışmalarını sürdürecek.Antrenmana ısınma hareketleri ile başlayan milliler, daha sonra topla çalışma yaptı.

Ay Yıldızlılar Bolu'da kamp yapıyor
27 Mayıs 2022 - 14:51
Başantrenör Ceyhun Yıldızoğlu, idman öncesi yaptığı açıklamada, Ümit Milli Takım'da oynayanlar ve ligde form grafiği yüksek olanları görmek istedikleri için yeni oyuncularla kampa başladıklarını bildirdi.
Kamp kadrosunda, milli takım havuzu içinde buraya çağırmadıkları ancak yeteneklerinden emin oldukları çok özel oyuncuların bulunduğunu vurgulayan Yıldızoğlu, "İnşallah milli takımları yine eskisi gibi Avrupa sahnesinde kürsü mücadelesi veren kadrolar haline getirmek için kampa başlangıç yaptık. Bu kampın ardından İstanbul'a gideceğiz. Buradaki antrenmanlarımızda hücum ve savunma stratejimizi gözden geçirdikten sonra Sırbistan'a gideceğiz. Ardından İstanbul'da Japonya ile ikili temas maçlarımız olacak. Temel amacımız, buradaki hazırlık kampında tekrar Avrupa arenasına çıkış yapan Türk Kadın Milli Takımı'nın izlerini ortaya çıkartmak." diye konuştu.

Oyuncu gruplarına çok güvendiklerini dile getiren Yıldızoğlu, kampta olanlarla dışarıda kalanların güçlü bir milli takım havuzu oluşturduğunu anlattı.Yıldızoğlu, dünya şampiyonalarında, olimpiyatlarda, Avrupa'nın en üst seviyesinde mücadele edecek milli takımı yeniden ortaya çıkartmak için çalışmalara başladıklarını kaydetti.


"Genç basketbolcular entegre edilecek"
A Kadın Milli Takımı Menajeri Yasemin Horasan ise kampa 14 sporcu ile başladıklarını belirtti.
"Daha gençlerin de entegre olduğu, takımımıza önümüzdeki dönemde eklenebilecek, tecrübeli oyuncularımızın yanına gençleri monte edebileceğimiz, adımlarımızı nasıl atabileceğimizi göreceğimiz bir kamp dönemi geçecek. Bugün yeni başlıyoruz. Hedeflediğimiz şeyleri yerine getirebileceğimiz başarılı bir kamp dönemi geçmesini umuyoruz. 2023 Avrupa Basketbol Şampiyonası'na gitme adına önemli bir hazırlık kampını bitirmeyi amaçlıyoruz. Kampımızda çift antrenmanlarımız da olacak. Teknik ekibimizin planları kapsamında kuvvet çalışmalarımız da olacak. Antrenmanların yoğunluğuna göre teknik ekibimiz bunları değerlendirip, ona göre bir program çıkaracak."
Güzel bir kamp geçirmeyi umduklarını belirten Tilbe Şenyürek, "Öncelikle kasım ve şubat elemeleri var. Onun sonrasında hedef, 2023 Avrupa Şampiyonası'na gitmek. O yüzden güzel, enerjik ve genç bir kadroyla güzel bir kamp süreci olacağını düşünüyorum. Bu yıl Dünya Şampiyonası'na katılamadığımız için çok üzgünüz. Hedefimiz öncelikle elemeleri sağlıklı ve başarılı bir şekilde geçip Avrupa Şampiyonası'na gidebilmek. Akabinde de kürsüde yer almak." şeklinde konuştu.

Son yıllarda Türk kadın sporcuların imza attığı önemli başarılara değinen Tilbe Şenyürek, "Tüm spor branşlarında kadınlar başarıya giderken biz de kadın basketbol takımı olarak kadın voleybol takımlarımıza, boksörlerimize, tüm bireysel sporlarımıza katılmak istiyoruz. Kadının gücünü onlar yeterince gösteriyor, göstermeye de devam edecek. Biz de bu kervana katılmak istiyoruz. Umarım biz de kadın basketbol olarak onlarla kadının gücünü çok daha fazla gösterebiliriz ülkemiz adına." ifadelerini kullandı.

Sevgi Uzun ise geçen sene Avrupa Şampiyonası'nın istedikleri gibi geçmediğini kaydederek, "İstediğimiz derecede sonuçlandıramadık. Şu anda buraya da önümüzdeki senenin Avrupa Şampiyonası'na hazırlanmak için geldik. Genç bir kadroyuz. Önümüzdeki sene güzel işler başarmak istiyoruz. Çok büyük hedeflerimiz var." değerlendirmesinde bulundu.

Şerife Alperi Onar da genç bir kadro olduklarını dile getirdi. Birbirleriyle kaynaşıp Avrupa Şampiyonası'na hazırlanmak için iyi bir fırsat bulduklarını anlatan Şerife Alperi Onar, "Önümüzde 2 hazırlık maçımız var, Sırbistan ve Japonya ile. Bunlar da kendimizi test etmemiz için iyi 2 takım. Hedefimiz her zaman kürsüye çıkmak. Umarım önümüzdeki sene Avrupa Şampiyonası'nda bunu başarırız." diye konuştu.

FIBA 2023 Kadınlar Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde D Grubu'nda yer alan milli takım; Polonya, Slovenya ve Arnavutluk ile mücadele ediyor. Gruptaki ilk 2 maçını kazanan ay-yıldızlı ekip, lider durumda yer alıyor.Elemelerin ilk maçında Slovenya'yı deplasmanda 78-62 yenen milli takım, ikinci karşılaşmada ise Polonya'yı Kocaeli'de 52-41 mağlup etti. Milliler, 24 Kasım'da Arnavutluk, 27 Kasım'da ise Slovenya ile karşı karşıya gelecek.Elemelerde 8'i dörtlü, 2'si ise üçlü olmak üzere 10 grupta 38 takım yer alıyor. Ev sahibi ülkeler İsrail ve Slovenya'nın doğrudan katılacağı organizasyonda 10 grup birincisi ve 4 en iyi grup ikincisi bulunacak. Dört takımın yer aldığı gruplarda sonuncu takımla yapılan maçların sonucu dikkate alınmayacak.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum