A Milli Erkek Basketbol takımı, basın mensuplarıyla buluştu

FIBA 2023 Dünya Kupası Elemeleri B Grubu'nda Yunanistan ile iki kez karşılaşacak A Erkek Milli Takımımız, müsabakalar öncesinde basın mensuplarıyla bir araya geldi. Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleştirilen medya gününe Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Başkanı Hidayet Türkoğlu, TBF Başkan Vekili Ömer Onan, TBF Yönetim Kurulu Üyeleri, TBF Genel Sekreteri Dr. Serhan Antalyalı, TBF yetkilileri ve basın mensupları katıldı.

A Milli Erkek Basketbol takımı, basın mensuplarıyla buluştu
21 Şubat 2022 - 21:14 - Güncelleme: 21 Şubat 2022 - 21:43

HİDAYET TÜRKOĞLU: GÜVENİMİZ TAM 
TBF Başkanı Hidayet Türkoğlu basın mensuplarına yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Her branşta basın mensuplarının bu organizasyona sahip çıkması sporcu arkadaşlarımızı ve antrenör ekibimizi mutlu ediyor. Yunanistan ile iki önemli maçımız var. Ülke olarak iki ezeli rakip olabilir ama milli takım karşılaşmalarının hepsi çok önemli. Bu iki maç özel duygulara hitap edecek. Antrenör ekibimize ve sporcularımıza güvenimiz tam. Kadroya dahil olan genç arkadaşlarımızı kutlamak istiyorum. Sezon içinde iyi performans sergileyen arkadaşlarımız bu kadroda yer alıyor. Bu fırsatları iyi değerlendirsinler. Çünkü sahaya çıktıklarında bu formanın anlamını daha da iyi anlayacaklar. Hepsine gönülden başarılar diliyorum. Evimizde oynayacağımız karşılaşmada ise halkımız bizleri destekleyecektir. Basketbol için güzel bir hafta olsun. Çünkü kupada güzel bir hafta sonu oldu. Milli takım anlamında bunu daha da üst seviyeye çıkartacağız. Buraya gelmeden önce tepkisel anlamda bazı şeyler düşünüyordum. EuroLeague’de bizi gururla temsil eden iki kulübümüze federasyonumuzla olan iyi diyalogları için teşekkür ediyorum. Federasyon olarak onların taleplerini değerlendirip kararlar alıyoruz. Artık bu sürecin son bulmasını istiyoruz. Milli takım karşılaşmaları ülke sporunu ve ülkeyi en iyi şekilde temsil edecek süreçlerdir. Bu süreçleri diğer ülkeler de istiyorlardır. Kulüplerin biraz daha söz sahibi olmasını diliyorum. EuroLeague’in hafta sonuna maç koyduğunu ilk defa görüyorum. Her geçen gün Avrupa basketbolunu kötüleyip zarar verdiklerine inanıyoruz. Bu çekişmede kendi egolarını bir kenara koymalarını istiyoruz. Arkadaşlarımızı zaten milli takıma kısa sürede çağırıyoruz. Kim gelecek, kim gelemeyecek, antrenman da yapamıyorlar. Arada EuroLeague maçının olması doğru değil. İşi yönetememe noktasına geldiler. Ülke değerlerini ikinci plana atmamaları gerekiyor. Burada kazanacağınız maçların Avrupa ve Dünya Şampiyonası’na götürme ihtimali var. Sabırla işimizi en iyi şekilde yapmaya devam edeceğiz. İki EuroLeague takımımıza ve anlayışlarından dolayı sporcularımıza teşekkür ediyorum. Maç oynayacaklar ve antrenman yapmadan da milli maça çıkacaklar. Bu durumun bitmesi en önemli süreç. Tekrar girişimlerimiz olacak. Bunun sonlanması gerektiğine inanıyoruz.”

ÖMER ONAN: SEYİRCİMİZLE BULUŞACAĞIZ 
TBF Başkan Vekili Ömer Onan ise “Bu süreç 2017 yılından bu yana devam ediyor. Burada sessiz kalıyorduk ama biraz konuşulması lazım. Avrupa’da basketbol markası kan kaybediyor. Biz burada bu kadar emek veriyoruz. EuroLeague ile hep iyi ilişkiler içindeyiz. Pazar gününe Fenerbahçe Beko’nun erteleme maçının konmasını not ettik. Yunanistan ile çok önemli maçlar oynayacağız. Pazar günü EuroLeague maçı oynandığını hatırlamıyorum. Bize özel yapıyor gibi not ettik. Sertaç da gelmek istemesine rağmen Barcelona maçından dolayı gelemiyor. Bu süreç kimseye faydası olmayan bir süreç. NBA ve EuroLeague oyuncuları gelemiyor. Ya iki taraf anlaşacak ya da basketbol kan kaybedecek. Şu an Avrupa’da 5 kupa var. 5 Avrupa kupası olmaz. İlgi de yok. EuroLeague ile EuroCup düzenleniyor ve pazar gününden itibaren maçlar başlıyor. Pazartesi gününe de maçlar konulmaya başladı. Pazartesi gününden Pazar gününe kadar maçlar var ve kimin ne oynadığı belli değil. Paranın dönmediği bir organizasyon. Reklam olarak da para gelmiyor. Avrupa’daki her 16 takımın 12’si kupa oynamaz. 3 kupa olur ve bir heyecan yaşanır. Oyuncular sakatlık riski altında. Bu son olsun. TBF olarak şunu da söylüyorum. Eylül’de 3 maç koyarsınız, tüm NBA ve EuroLague oyuncuları gelir. 3 maçı da haziran ayının sonuna koyarsınız. Bunu düşünemiyorlar. Milli takım toplanıyor ve bekliyoruz kim gelecek kim gidecek. Bunlarla uğraşıyoruz. Avrupa basketboluna da zarar veriyor. Biz sorumluluktan kaçan insanlar değiliz. 12 kişi en iyi 12 kişidir. Hidayet başkan ile hep görmüşsünüzdür. Her başarı antrenör ve oyuncularındır, her başarısızlık bizlerindir. Bizim de oyunculuk döneminde yaşadıklarımız oldu. Eskiden oyunculara ihale bırakılırdı. Ama bizde her başarısızlık bizimdir. Onlar rahat oynayacaklar. İyi ve kötüde hep birlikteyiz. Pazartesi burada şölen olacak. Biletlere ilgi çok yüksek. Oynayacağımız iki Yunanistan maçını da kazanmak istiyoruz. Seyircimizle de güzel bir buluşma yaşayacağız.” dedi.

ORHUN ENE:MAÇA ODAKLANMALIYIZ 
A Erkek Milli Takım Başantrenörü Orhun Ene, Yunanistan ile oynanacak iki maçı değerlendirdiği açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Pazartesi günü itibarıyla Yunanistan ile oynayacağımız iki maç için antrenmanlara başlıyoruz. Kısa bir hazırlık süremiz var ve bu süre içerisinde maça odaklanmamız gerekiyor. Genel anlamda biz milli takımımızın basketbol kültürüne sahip çıkarak sahada da iyi ve kötü taraflarımızı bilerek iki maçı bir maç olarak değerlendireceğiz. Sonuçlar diğer gruba da taşınacak. Öncelikle diğer pencereye baktığımızda EuroLeague oyuncularının bizimle daha fazla beraber olacağı ortaya çıktı. Bu sevindirici. Kulüplerimizle bu süreci onların da desteğiyle birlikte yönetiyorduk. Dün oynanan kupa finali sonrasında maça hazırlanmak için 3-4 günümüz var. Yunanistan, Avrupa basketbolunda önemli bir takım ve onlar da bu karşılaşmaya önem veriyor. En iyi kadrolarıyla karşımıza çıkacaklardır. İki takımda kimler oynayacak çok net değil. EuroLeague maçları da aynı tarihlerde oynanacak. Son kadro kesin olmasa da rakibimize odaklanıyoruz. Kendi doğrularımızı ve yeteneklerimizi sahaya yansıtacağız. Deplasmandaki maç önemli. İç sahadaki seyirci desteğiyle coşkumuz ve enerjimiz ortaya çıkacak. Deplasmanda da iyi bir basketbol ülkesine karşı oynayacağız. İstediklerimizi sahaya yansıtmanın yanı sıra günlük performanslar da önemli olacak. Sistem oluşturmak için kısa bir süre. Bir grup oyuncu topluluğumuz var ve onlarla istediklerimizi ortaya koyduğumuzda şans yaratabiliriz. Bunu en iyi şekilde değerlendireceğimize inanıyorum. EuroLeague’de oynayan oyuncular çok süre almıyor. Bazı oyunları alsak da oyuncuların ritimsiz olduğunu görüyoruz. NBA’deki oyuncuları zaten kadroya alamıyoruz. Günümüzde yaşanan çok başlılığın, FIBA ve EuroLeague’in kendi adına ortak bir şey yapmama adına gösterdiği inat, maçlarda sürprizlerin olmasına ve milli takımların geriye gitmesine neden oluyor. Federasyonların bir araya gelerek ortak bir karar alması lazım. Ben kulüplerde de çalıştım. Milli takımlarda çok farklı oluyor. Dünyanın ve Avrupa basketbolunun milli takımlara karşı sorumluluğu var. Oyuncularımız hep milli takımlara katılmak istedi ama onlar da bu trafikte sakatlanma riskini göze alıyor. Hala net adımlar atılmıyor. Yazın güzel bir süreç var. Eğer basketbol milli takımlarda uluslararası düzeyde oynansın istiyorsak onların iyi çalışmasına da şans vermeliyiz.” ifadelerini kullandı.

MELİH MAHMUTOĞLU: MAÇA KONSANTREYİZ 
A Erkek Milli Takım Kaptanı Melih Mahmutoğlu ise şu açıklamada bulundu: “Yunanistan ile iki maç oynayacağız. İlk maçımız deplasmanda olacak. Rakibimizin Avrupa basketboluna çok yakın ve ciddi oyuncuları var. Cuma günü hem ben hem Metecan hem de Larkin burada olacak. Hem Fenerbahçe Beko hem de burada forma giymek isterdim. İki organizasyonun anlaşamaması nedeniyle biz eziyet çekiyoruz. Ortak nokta bulunmalı. Olan bizlere oluyor. Yoğun tempo içindeyiz. Kupa maçlarından geldik. Sonuçta buradayız ve iki maça konsantreyiz. Rakibimizi yenebilecek güçteyiz. Kadro olarak tam takım sayılırız. Kısa sürede iyi çalışıp iki maçtan da galibiyetle ayrılmak istiyoruz.”


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum