"Zalgiris'e karşı işimiz kolay olmayacak."

Fenerbahçe Doğuş’ta bu yıl istatistiklerini çok artıran Jan Vesely, takımdan birçok oyuncunun ayrıldığını ve bir şeyler yapmak zorunda olduğunu söyledi.

"Zalgiris'e karşı işimiz kolay olmayacak."
18 Mayıs 2018 - 12:14

Fenerbahçe Doğuş’ta bu yıl istatistiklerini çok artıran Jan Vesely, takımdan birçok oyuncunun ayrıldığını ve bir şeyler yapmak zorunda olduğunu söyledi.
Turkish Airlines EuroLeague'de 2018 Final Four'unda şampiyonluk hedefleyen temsilcimiz Fenerbahçe Doğuş'un yıldız oyuncusu Jan Vesely, Fanatik'ten Gökhan German’a konuştu. Çek pivot, Final Four ve şampiyonluk ile ilgili hedeflerini anlattı.

4. kez üst üste Final-Four’a kaldınız. Bir şampiyonluk daha gelecek mi?

Beklentiler her sene aynı. Kazanmak, Euroleague şampiyonu olmak. Tabii ki işimiz kolay değil. Fenerbahçe 4. kez, ben ise 3. kez üst üste orada olacağım. Birinde şampiyon olduk. Sezona başlarken yola şampiyon olmak için çıkıyoruz. Final- Four’a kalarak önemli bir yol kat ettik. Yine şampiyon olmayı deneyeceğiz, en iyisini yapacağız, maksimum performansımızı sergileyeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Bu yıl senin istatistiklerin büyük. Takımdaki rolün ve sorumluluğun arttı. Bunu neye bağlıyorsun?

Bu yıl takım değişti. Takımın en önemli oyunuları NBA’e gitti. Buradaki en tecrübeli oyuncu benim. En eskilerden biriyim ve bir şeyler yapmak zorundaydım. En iyisini yapmalı ve takıma yardımcı olmalıydım. Bunu denedim sonrasında da bu rakamlar ortaya çıktı. Sonuçta ben kendi pozisyonunu yaratan, tek başıma skor yapabilecek bir oyuncu değilim. Bir maçta sayı atıyorsam, hücum ribaundu alıyorum ya da takım arkadaşlarım bana yardımcı oluyor. Asist üzeri sayı bulabiliyorum. Dediğim gibi sorumluluk almak zorundaydım ve bunu yapmaya, takıma yardımcı olmaya çalışıyorum.

Yarı finalde rakip Zalgiris Kaunas. Onlar için neler söylemek istersin?

İnanılmaz basketbol oynuyorlar. Büyük bir koçları var. Büyük bir oyuncuydu. Şimdi basketbol bilgisini oyuncularına aktarmaya çalışıyor. Bence harika bir iş yapıyor. Nasıl bir koç bilmiyorum çünkü onunla hiç idman yapmadım ama takıma enerji veriyor ve oyuncularını motive ediyor. Onlardan yüzde yüz performans almayı başardı. Harika bir sezon geçirdiler. Onlara karşı işimiz kolay olmayacak. Biz konsantre olmalıyız. İşimizi yapacağız ve kazanmaya çalışacağız.

17 yıl sonra Final- Four’a kaldılar. Oyuncuları tecrübesiz ama başarıya aç. Bu avantaj mı, dezavantaj mı sence?

İkisi de olabilir. Bizim tecrübemiz var. Bu avantaj. Ama dezavantaj da olabilir. Bunu bilemeyiz. Final-Four’da önemli olan konsantre olmak. 40 dakika aynı seviyede oynayabilmek. Maçı hatasız tamamlamak. Final-Four’da hataya yer yok. Her şey konsantrasyonla ilgili ve biz bunu yapacağız. Bu konuda tecrübeliyiz. Ama onlar da başarıya aç. Çok ilginç bir maç olacak ve ben maçı sabırsızlıkla bekliyorum.

Şampiyon olmak mı zor, unvanı korumak mı?

Açıkçası bilmiyorum. Sadece bir kere şampiyon oldum. Bunun tecrübesini yaşamadım. Ama geçen yıl üzerimizdeki baskı daha çoktu. Final-Four İstanbul’daydı ve taraftarımızın önünde şampiyon olmak zorunda olduğumuzu hissediyorduk. Şimdi de baskı var. Çünkü son şampiyonuz. Diğer takımlar bize karşı farklı motive olarak oynuyor. Ama bu yeni bir turnuva. Yeni bir sayfa açılıyor. Normal sezon ve Play- Off bitti. Şimdi elimizden gelenin en iyisini yapıp zirvede kalmaya çalışacağız.

Final-Four’un Belgrad’da olması senin için bir anlam ifade ediyor mu?

Sırbistan benim ikinci evim gibi. Orada basketbol oynadım. Eşim Sırbistanlı. Ailemin bir bölümü orada. Maça gelecekler. Çok arkadaşım var. Ama biz Belgrad’da ailemiz ve arkadaşlarımızla vakit geçirmeye değil, şampiyon olmaya gidiyoruz. İşimize konsantreyiz ve kupa için savaşacağız her zaman yaptığımız gibi. Bunu düşünüyoruz. Ondan sonra, kutlamak, arkadaşlarla vakit geçirmek için zamanımız olacak. Biz sadece iki maçı düşünüyoruz. Diğer şeyler sonra gelecek.

'Fenerbahçe taraftarı bana enerji veriyor'

Belgrad’da yine çok sayıda Fenerbahçe taraftarı olacak. Deplasmanlarda arkanızda taraftar desteği görünce nasıl hissediyorsunuz?

Her sene böyle. Bizi hiç yalnız bırakmıyorlar. Hatırlıyorum, Almanya’da Bayern Münih’le oynuyorduk. 7 bin kişilik salonun 5 bini Fenerbahçe taraftarıydı. İnanılmazdı. Her deplasmana az da da çok Fenerbahçe taraftarı geliyor. Önceleri şaşırıyorduk ama şimdi alıştık. Çok mutlu oluyoruz. Final-Four’da Madrid’de, Berlin’de hep çoğunluk Fenerbahçe taraftarıydı. Belgrad buraya yakın. Eminim, Türkiye’den ve Avrupa ülkelerinden birçok taraftar oraya gelip bize destek olacak. Harika bir atmosfer yaratacaklar. Biz işimizi yapacağız, onlar da kendi işini. Final-Four’un başlamasını sabırsızlıkla bekliyorum.

Taraftar seni çok seviyor, senin için beste yapıyorlar. Taraftarla arandaki bağı nasıl tarif edersin?

Çok özel bir duygu. Taraftarı ve bu tip atmosferleri çok seviyorum. Aslında alışığım bu duruma. Belgrad’da, Partizan forması giyerken de benzer atmosferler vardı. Sahada bu özel duyguyu hissediyorum. Fenerbahçe taraftarı bana enerji veriyor ve motive ediyor. Böyle olunca daha çok savaşıyorum, onlar için daha çok şey yapmak istiyorum. Maçlarda çılgınca bir ortam oluyor. Benim için şarkı söylüyorlar ve bana yardımcı oluyorlar. Aynı zamanda onlar da çok eğleniyor. Benim için harika bir duygu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum