Nilay Yiğit Kartaltepe | Önce EuroBasket sonra Dünya Kupası

TBF Kadın Milli Takımlar ve Kadın Ligleri Direktörü Nilay Yiğit Kartaltepe, "Amacımız 2'de 2 ile başladığımız Avrupa Şampiyonası'nda kalan tüm maçlarımızı kazanarak turnuvaya katılmaya hak kazanmak, sonrasında şampiyonayı gelebileceğimiz en üst seviyede bitirerek Dünya Kupası’na gitmek..." diyor.

Nilay Yiğit Kartaltepe | Önce EuroBasket sonra Dünya Kupası
09 Haziran 2024 - 10:26 - Güncelleme: 09 Haziran 2024 - 10:28

TOLGA YENİGÜN

- Potanın Perileri, 2025 Avrupa Şampiyonası Elemelerine Slovakya ve İzlanda'yı mağlup ederek iki de iki ile başladı. Bu süreci nasıl değerlendirirsiniz? 2025 jenerasyon geçişi için hedef turnuva diyebilir miyiz?

 
- Şampiyona elemelerine iyi başladık, ikide iki yaparak ilk pencereyi kayıpsız geçtik. Şimdi önümüzde 2024 Kasım ve 2025 Şubat aylarında iki penceremiz daha var ve grupta avantajlı durumdayız. Amacımız kalan bütün maçlarımızı kazanarak Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazanmak, sonrasında şampiyonayı gelebileceğimiz en üst seviyede bitirerek Dünya Kupası’na gitmek istiyoruz.
 
RESMİ TURNUVA OLMASA DA BU SÜRECİ VERİMLİ GEÇİRECEĞİZ
 
- 1 Haziran itibariyle A Milli Takım kampı başlıyor... Yaz kamplarının takıma olan katkısı için neler söylersiniz? Bu periyotta yapılacak hazırlık maçlarından beklentilerinizi öğrenebilir miyiz?

 
- Bu yaz resmi bir turnuvamız yok fakat biz bu süreci verimli değerlendirmek açısından Olimpiyat’ta oynayacak güçlü takımlarla maç yapmayı seçtik. Sırbistan, İspanya ve Çin gibi dünya basketbolunda çok önemli yerlere sahip olan takımlarla karşılaşarak hazırlık sürecimizi en verimli şekilde geçirme niyetindeyiz. Geleceğimizi şekillendirecek olan sporcularımızın da deneyimlenmesi açısından böyle bir program belirledik.
 
EKREM MEMNUN GENÇLERİMİZE VİZYON KATACAK
 
- Ekrem Memnun A Milli Takım ile birlikte U20 Milli Takımını da çalıştıracak bu önemli gelişme için düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?

 
- Ekrem Hocamızın, bilgi ve birikimi, kazandığı başarılar ve deneyimiyle sporcularımızla gençlerimize çok önemli bir vizyon katacağını düşünüyoruz. Hocamız bu yaz U20 takımızın da antrenörlüğünü yapacak. Bunun çok önemli bir fırsat olduğunu düşünüyoruz. U20 takımından önümüzdeki yıllarda A Milli Takım kadrosuna girecek sporcular için de bu sistemin içine erken girmelerini istiyoruz. Bunun uzun vadede çok faydalı olacağı kanaatindeyim.

 

- Kadın basketbolunda altyapılar özelinde oyuncu havuzunun genişlemesi adına yapılacak projeler için planlamalarınızdan bahseder misiniz?
 
- Elbette, proje ve planlamalarımızda şu maddeler yer alıyor;
•    Basketbol Gençler Ligi’nin 2021 yılından bu yana kızlar kategorisinde organize edilmesi.
•    2015 yılından bu yana FIBA Altyapı Gelişim Projesi’nin düzenlenmesi.
•    Gelişim takımlarının kurulmasına yönelik talimat ve regülasyonlarda düzenlemeler yapılması.
•    Milli takım idari ve teknik kadrolarında kadınlara yönelik pozitif ayrımcılık yapılarak uluslararası alanda tecrübe kazanılmasının sağlanması.
•    Kadın basketbolunun ülke genelinde yayılması adına her sezon ortalama 30 farklı şehirde altyapı şampiyonları düzenleniyor. Bunun en önemli çıktısı 2017 - 2018 sezonundan 2023 - 2024 sezonuna göre kız basketbol takımları katılım sayılarında %176 oranındaki artış.
•    TBF - BAU işbirliği ile hayata geçirilmekte olan ‘’Basketbolcuların Çift Kariyer Planlaması’’ ile kız basketbolcuların basketbol sonrası kariyerine hazırlanmaları için katkıda bulunulması.
•    TBF Akademi’de sunulan eğitim içerikleriyle kız basketbolcular ve ailelerinin gelişimleri için fırsat sağlanması.

SEVGİ'Yİ İLGİ VE HEYECAN İLE TAKİP EDİYORUZ

- Kapanışta WNBA'de boy gösterme başarısı yakalayan Sevgi Uzun ve bu sezonki performansı için neler söylersiniz?


- Sevgi Uzun WNBA’de ülkemizi temsil ederek hepimizi çok sevindirdi ve gururlandırdı. ABD’de sezon devam ediyor. Sevgi orada çok iyi ve faydalı oynuyor. Takımında ilk beşte kendine yer buldu; takımın önemli bir parçası olarak sahada mücadele ediyor. Sevgi’yi ilgiyle ve heyecanla takip ediyoruz, başarılarının devamını bekliyoruz. Ülkemizde Sevgi gibi potansiyelli olan sporcular var. Sevgi’nin bu serüveninin onlara da motivasyon kaynağı olacağını, yol açacağını düşünüyoruz.

Umuyorum ki şimdi Sevgi sonrasında da diğer Türk sporcularımız yurt dışında ülkemizi en iyi şekilde temsil ederler ve başarıları milli takımlarımızda da katlanarak artar.


YORUMLAR

  • 0 Yorum